Povesti

O hrade Likava

Hrad Likava, tiež nazývaný Likavský hrad, sa nachádza v severnej časti chotára obce Likavka, v okrese Ružomberok. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1315, vtedy ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 až 1434 tu sídlila (tajnička).

V ďalšom období vlastníkmi hradu boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Jan Krušič, Illésházyovci a Thokolyovci. Posledne menovaní hrad v druhej polovici 17. storočia prebudovali (tajnička).

V roku 1447 sa stal hradom stoličným a správnym centrom kráľovského panstva Likava. Pod hrad Likava patrili mestá a mestečká Ružomberok,Nemecká Ľupča (Partizánska Ľupča), (tajnička) a sedemnásť ďalších obcí. Niekedy po roku 1435 bol k pôvodnému jadru hradu pristavený dolný hrad, neskôr bol pristavený horný gotický hrad. hrad bol stavebne upravený do renesančného štýlu. V rokoch 1642 až 1700 boli na hrade prvedené rozsiahle stavebné práce , bolo postavené nové (tajnička). V roku 1670 bol hrad Likava ťažko poškodený cisárskym vojskom. V ďalšom období hrad bol využívaný ako ubytovňa pre cisárske vojsko a tiež ako stoličné väzenie.
Po dobytí hradu cisárskym vojskom v decembri 1670 sa stal majetkom (tajnička). V roku 1707 ho knieža František II Rákoczi prikázal zbúrať. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie, palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.

Chcete sa dozvedieť o hrade Likava chýbajúce informácie? Alebo vás zaujímajú povesti, ktoré sa s hradom spájajú? Nájdete ich ukryté v tajničkách v osemsmerovkách, ktoré si zdarma stiahnete vo formáte pdf. Stačí sa registrovať ako užívateľ na www.krizovkarsky-raj.sk/login a potom si stiahnuť časopis tematicky venovaný hradu Likava na tomto linku.